Chiński Nowy Rok w Birmingham.

Chiński Nowy Rok zwany również Świętem Wiosny przypada pomiędzy 21 styczniem a 21 lutym. Tradycyjnie trwa piętnaście dni, a kończy je tzw. Lantern Festival. Każdy rok jest reprezentowany przez jedno z dwunastu zwierząt symbolizujących chińskie znaki zodiaku. 2018 rok będzie upływał pod znakiem Psa, który uchodzi za wyjątkowo pomyślny znak.

Co robić a czego unikać w Chiński Nowy Rok.

Z Chińskim Nowym Rokiem związanych jest kilka przesądów. Czerwony przynosi szczęście dlatego na obchody święta najlepiej założyć czerwone ubrania. Szczęściu pomogą też nowe ubrania włożone w ten podniosły dzień. Kolorem czerwonym dobrze jest przystroić dom, by zaprosić do niego szczęście i pomyślność. Ludzi, których spotykamy podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, najlepiej pozdrawiać mówiąc: „Gong Xi Fa Cai” (mandaryński) lub „Kung Hei Fat Choy” (kantoński).

W Chiński Nowy Rok natomiast kategorycznie zabrania się sprzątania domu. Denerwowanie się jest zakazane, ponieważ właśnie taki nastrój zostanie z nami na resztę roku, dlatego rodzice powinni robić wszystko w tym dniu, by dziecko nie płakało. Nie powinno się myć a tym bardziej ciąć włosów na Chiński Nowy Rok, dobrobyt związany jest z włosami (w języku chińskim te dwa słowa są do siebie podobne, stąd ta zależność). W Chiński Nowy Rok nie powinno się pożyczać pieniędzy.

Potrawy związane z Chińskim Nowym Rokiem i ich znaczenie.

Pomiędzy scenami (były dwie), można było oglądać pokaz gotowania.

Potrawy, które spożywa się podczas Chińskiego Nowego Roku, mają znaczenie symboliczne i mają przynieść to, czego spożywający oczekuje w nadchodzącym roku.

Ryb podanych w Chiński Nowy Rok nie powinno się dojadać, ma to znaczenie, kiedy chcesz mieć więcej wszystkiego, niż potrzebujesz na koniec nowego, nadchodzącego roku. Kleisty ryżowy placek (Nian Gao) ma pomóc w nadchodzącym roku osiągać więcej sukcesów. Pierogi z kolei symbolizują bogactwo, w ten dzień obowiązuje zasada, im więcej zjesz pierogów, tym więcej możesz zarobić w nadchodzącym roku. Małe, pomarańczowe, słodkie i pachnące klementynki przynoszą natomiast szczęście i fortunę.

Chinese New Year Celebration w Birmingham.

Największe obchody Chińskiego Nowego Roku w Wielkiej Brytanii odbywają się w Londynie, przyciągając 700 000 osób chętnych do udziału w organizowanych atrakcjach. Innymi miastami w Wielkiej Brytanii, które organizują Chiński Nowy Rok, jest Manchester, Liverpool i Birmingham.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie pokazów. Chyba nikt nie ma wątpliwości jaki znak zodiaku w tym roku rządzi (pani w prawym, górnym rogu – taka mała podpowiedź w razie czego) 😉

W Birmingham Chiński Nowy Rok odbywa się pod nazwą Chinese New Year Celebration. W 2017 roku w obchodach uczestniczyło 25 000 osób. Obchody Chińskiego Nowego Roku w 2018 roku przypadają w niedzielę 18.02 (od 11:30 do 16:30) i organizowane są w Chinese Quarter, czyli prawie w samym centrum Birmingham, tuż przy głównej stacji kolejowej miasta New Street. Według prognoz 16 rocznica obchodów Chińskiego Nowego Roku w Birmingham przyciągnie 50 tysięcy osób.

Chinese New Year rozpoczynają James Wong (Chair of the Chinese Festival Comittee) i Anne Underwood (Lord Mayor of Birmingham). Przemówienia nie są długie, padają życzenia Szczęśliwego Nowego Roku i następuje uroczyste budzenie lwów (poniżej).

Lew to symbol potęgi, szczęścia, chroni przed złymi mocami. Wizerunek króla zwierząt wykorzystuje się w tzw. tańcu lwa, który jest radosny, barwny i ma symboliczne znaczenie. Taniec lwa wykonywany jest przy akompaniamencie bębnów, talerzy, gongów. Przy całym hałasie taniec wygląda widowiskowo, niestety szybko się kończy.

Rosie Kayne Modern Warior na scenie. Zaprezentowana sztuka z ciekawymi zwrotami akcji i niespodziewanym zakończeniem. Świetnie się oglądało. 

Po uroczystym otwarciu czas na prezentacje przygotowane przez Birmingham Chinese Society Karaoke Group, Wan Sheung Dance Group, Overseas Chinese Association School, Birmingham Chinese Women’s Association, Ling Long Dance Group, Birmingham Cultural & Language School, Chinese Acrobats, Chinese Circus Performers, RoguePlay’s Fire Performers, Chinese Circus Contortionists. Wszystkie występy odbywają się na scenie głównej. Galeria zdjęć poniżej. 

 

Scena główna to nie jedyne miejsce gdzie coś się działo, pomiędzy budkami z jedzeniem a sceną można było oglądać taniec smoka (poniżej).

By dzieciom szybciej czas mijał i by nie płakały 😉 Nie ma jak malowanie twarzy. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych atrakcją były stoiska z różnymi bibelotami. Różnorodnie i kolorowo.

Największą popularnością cieszyły się składane smoki. Mam i ja 🙂

Oprócz rozmaitości można było kupić przeróżne torty i ciasta. Najsłodsze stoisko 🙂
Od tych przesympatycznych pań kupiłam kilka drobiazgów, a ich uśmiechy i nieprzeciętnie miły sposób bycia oddaje to zdjęcie. Nie sposób wyjść niezadowolonym z obchodów Chińskiego Nowego Roku w Birmingham. Pozdrowienia dla sympatycznych pań! 🙂

Obchody Chińskiego Nowego Roku w Birmingham są najfajniejszą imprezą plenerową, w jakiej brałam udział. Impreza zorganizowana na wysokim poziomie, z miłymi prowadzącymi i sympatycznymi wykonawcami. Polecam! Tym pozytywnym akcentem kończę i zapraszam Was na wpis za tydzień w niedzielę.

 

32 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Super post! Ostatnio właśnie miałam chwilę zaskoczenia, kiedy mignął mi nagłówek „Powitali Nowy Rok”, bo oczywiście nie wpadłam sama na to, że chodzi o chiński 😉

 2. Chiński nowy rok kojarzy mi się z czasami, gdy zajmowałam się inwestycjami w złoto – co roku czekałam na nowy wizerunek jednego z 12 zwierząt na sztabach i monetach. 🙂 Fajnie wrócić do tych wspomnień.

 3. Nie mogę uwierzyć, że przepapiłam takie fantastyczne wydarzenie w Birmingham. Siostra faceta tam mieszka, więc mogliśmy ją przy okazji odwiedzić! Muszę pamiętać, żeby wybrać się w następnym roku 🙂 Wygląda to fantastycznie i mega kolorowo!

 4. Lubię obchody związane z tradycjami innych narodów ale w tym roku jednak nie obejrzałam otwarcia nowego roku chińskiego u mnie w Southampton. Tym razem postawiłam na wycieczkę weekendowa, co prawda w sam piątek nie byłam ubrana na czerwono ale miałam świetny humor przed weekendem. Mam nadzieję, że będzie mnie niósł na cały rok

  1. Wycieczka weekendowa powiadasz, marzy mi się już ciepło by ruszyć gdzieś na weekend nad morze najlepiej 🙂 Ten rok musi być szczęśliwy w końcu to rok Psa, najsympatyczniejszego chińskiego znaku 🙂 Wszytskiego dobrego 🙂

 5. Fajnie wyglada ta zabawa, a pokazy prezentują się naprawdę interesująco. Nie przepadam za takimi atrakcjami ale tutaj chyba bym się skusiła. Co do przesądów to u nas w Nowy Rok też nie wolno się złościć ani kłócić. A i sprzątać też nie wolno żeby nie wymieść szczęścia.

  1. Polecam, impreza naprawdę przyjemna 🙂 Patrz nie miałam pojęcia że u nas tez sprzątać nie mozna w ten dzień, a z naszych przesądów znam: „jaki Nowy Rok taki cały rok”, pewnie przez to kłótnie nie są wskazane w Nowy Rok 🙂

 6. Wiele się zawsze słyszy o chińskim nowym roku, aczkolwiek nie pomyślałbym, że obchodzi się go również w Wielkiej Brytanii i to tak hucznie. Kto by pomyślał, że by poczuć się jak tam, wystarczy udać się tak blisko. Widać tu tę całą magię Chin przestawioną w angielskim stylu, co świetnie udało CI się uchwycić. 2018 rokiem psa… ja się piszę! Kocham psy.

 7. Mimo iż nie jestem miłośniczką Chin, fascynuje mnie ich jakże bogata tradycja. Widać, ze jest to wyjątkowe święto obchodzone bardzo hucznie i spektakularnie

 8. Czułabym się tak jak w niebie <3 Przesądy rewelacyjne – najbardziej spodobał mi się ten ze sprzątaniem 😀 Z czerwonym kolorem nie miałabym problemów. Na ewno kusiłoby mnie zjedzenie ryby, bo je uwielbiam, ale pierogi też, także byłabym bardzo bogata – chyba 😀

  1. Nie ciesz się aż tak szybko – sprzątanie jest przed tym ważnym dniem, a w tym dniu nie ma. Zupełnie jak u nas przed świętami – każda pani domu chodzi ze szmatką w dłoni a w kuchni piecze się i gotuje 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *