Calton Hill, wyjątkowe wzgórze Edynburga.

Główna ulica miasta Princes Street prowadzi do wejścia na Calton Hill. Na szczyt prowadzą schody, a wspięcie się na 103-metrowe wzgórze trwa chwilę. Zostać warto na dłużej. Z Calton Hill rozciąga się najpopularniejsza panorama na Edynburg. Na wzgórze ściągają nie tylko turyści, ale też mieszkańcy, to miejsce tętni życiem.

Trudno uwierzyć, że kiedyś Calton Hill znajdowało się poza miastem, jako osobna osada. Z perspektywy przechodnia nie dostrzegam wysokości budynków Edynburga, dopiero ze wzgórza widzę oszałamiającą ilość pięter górującą nad ulicami miasta. Ze wzgórza dość dobrze prezentuje się także Old Calton Burial Ground, stare cmentarzysko z XVIII wieku, nad którym góruje pomnik Abrahama Lincolna.

Calton Hill jest pełne pomników, wokół nich poprowadzone są ścieżki, które umożliwiają dotarcie do każdego z nich. Najwięcej emocji wzbudzał National Monument of Scotland, budowany ku pamięci żołnierzy poległych w wojnach napoleońskich. Wzorowany na greckim Partenonie nigdy nie został ukończony, a kolejne próby dalszej budowy kończyły się fiaskiem. Pechowa budowla zyskała miano Edinburgh’s Shame.

The Nelson Monument to pamiątkowa wieża wybudowana w latach 1807-1815 na cześć Horatio Nelsona upamiętniająca zwycięstwo nad flotą francuską i hiszpańską w bitwie pod Trafalgar w 1805 roku. W 2009 roku przeprowadzono remont zabytku, naprawiając kulę czasową znajdującą się na szczycie pomnika, która ułatwiała regulowanie zegarów dla cumujących statków. Po pokonaniu 143 schodów z tarasu widokowego roztacza się wspaniała panorama na okolicę.

The Dugald Stewart Monument i Edynburg w tle. Kto nie widział tego popularnego ujęcia w Internecie? Magii nabierają zdjęcia szczególnie zrobione o zachodzie słońca lub o poranku. Pomnik wybudowano ku czci szkockiego filozofa Dugalda Stewarta w 1831 roku. Inspiracją dla The Dugald Stewart Monument był pomnik Choragic Monument of Lysicrates w Atenach.

Ze wzgórza widać zatokę Firth Forth i port w Leith. Od 1997 roku w porcie zacumowany i udostępniony dla zwiedzających jest Royal Yacht Britannia, który królewskiej rodzinie służył przez wiele lat. Miesiąc miodowy na pokładzie statku spędzili książę Andrzej z księżną Sarą, książę Karol i księżna Diana udali się nim na Gibraltar, a królowa Elżbieta II i książę Filip w 1973 roku popłynęli na jego pokładzie aż do Indii.

Arthur’s Seat, wzgórze o wysokości 251 m przyciąga spojrzenie swym nietypowym kształtem, a nazwa wzgórza nawiązuje do jednej z legend o królu Arturze, według której król Artur przyglądał się ze szczytu wzgórza na przegraną bitwę swej armii z Piktami.

Inne wpisy o Edynburgu:

29 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Miałam okazję odwiedzić miejsca, o których piszesz i w pełni się z Tobą zgadzam – warto! Uwielbiam edynburską architekturę, a widok na miasto ze wzgórza jest naprawdę magiczny. Chętnie bym tam kiedyś wróciła 🙂
  Pozdrawiam!

 2. Edynburg to chyba moje ulubione miejsce w całej Anglii. Niestety, ale mało czasu spędziłam w samym mieście. Udało mi się tylko zaliczyć krótki spacer po uliczkach i podziwianie zamków z zewnątrz, no i oczywiście Arhur’s Seat, bo nie mogłam przepuścić okazji wejścia na wzgórze znajdujące się prawie w samym centrum 😀

  Pozdrawiam!

 3. Przepiękne miejsce i wspaniale spędzony czas! Postaram się pamiętać o tym wzgórzu, kiedy będę planować włąsną trasę zwiedzania Edynburga.

  P.S.A pierwsze zdjęcie po prostu zapiera dech!

 4. Nigdy nie byłam w Szkocji, choć tamtejsze widoki przyciągają jak najlepszy magnes. Uwielbiam wzgórza i miejsca, z których można podziwiać panoramę okolicy. Jak tylko mogę, to wybieram się do nich i fotografuję jak szalona :).

 5. Nie byłam w Szkocji wiem tyko że to kraj dla mnie. Jestem fanem zamków, zamczysk i pałacy a tam tego nie brakuje :). Piękne wasze zdjęcia 😉

 6. Miejsce ktore z checia bym odwiedzila. Lubie tamtejsze klimaty a mozliwosc zwiedzenia i zobaczenia czegos takeigo na pewno by mi sei spodobala 🙂 Sliczne zdjecia. Ciekawa relacja. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.