Bournemouth, plażowe marzenie dla kochających piasek i wodę.

Bournemouth leżące na południu Wielkiej Brytanii przy brzegach szarego English Channel, jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie. W słoneczne dni do popularnego miasta-kąpieliska potrafi przybyć około 3,5 miliona plażowiczów miesięcznie. Tym samym Bournemouth udowadnia, że spełnia wszystkie wymogi co do idealnego, wymarzonego miejsca na błogi odpoczynek wśród złocistego piasku i kojącego szumu fal.

Kiedy usiądziesz na plaży, zanurzysz stopy w chłodnym piasku i zaczniesz wpatrywać się w dal w zachodzące hen daleko słońce, a na niebie pojawią się różowozłote chmury, docenisz urodę i spokój tego miejsca. Nawet kiedy do twych nozdrzy zacznie docierać drażniący zapach dymu z grilla, nawet kiedy wrzaskom i piskom świetnie bawiących się dzieci nie będzie końca, kiedy głośno puszczana muzyka będzie zagłuszać tą, która dociera do twych uszu przez słuchawki, a obok ciebie ktoś zacznie rozbijać namiot, by mieć gdzie nocować, będziesz szczęśliwy, że tam jesteś. Plaża w Bournemouth ma w sobie to, coś, o czym marzysz, kiedy myślisz o wakacjach.

7 mil plaż, oferujących zróżnicowany krajobraz.

Linia brzegowa, nad którą koncentruje się plażowe życie, ma ponad 11 km długości. Udając się na długi spacer nietrudno dostrzec zmienność otaczających krajobrazów. I tak:

 • Madeford Beach to kolorowe domki wśród wydm porośniętych trawą, spokój i widok na Christchurch Harbour.
 • Rezerwat Hengistbury Head to idealny punkt widokowy na Bournemouth i Christchurch.
 • Southbourne, zakątek mieszkańców miasta, oaza ciszy i spokoju.
 • Fishermans Walk Beach położona bliżej Boscombe zachwyca domkami plażowymi.
 • Boscombe, pierwszy z punktów, gdzie plażowe życie zaczyna tętnić, a widoczne zabudowania przypominają, że jesteśmy coraz bliżej centralnej części Bournemouth.
 • East Cliff Beach to miejsce, gdzie ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem pływających.
 • Bournemouth Beach, punkt centralny, miejsce, w którym pojawia się cała kiczowata otoczka plażowego szaleństwa.
 • West Cliff Beach z windą, która przewiezie nas z góry na dół z dołu na górę klifów wznoszących się wzdłuż piaszczystego wybrzeża.
 • Durley Chine z wąwozem porośniętym drzewami.
 • Alum Chine z ogrodem subtropikalnym i wspaniałymi widokami.
 • Branksome Chine Beach o urodzie nieprzypominającej, że znajdujemy się dalej w Wielkiej Brytanii.
 • Canford Cliffs Beach dla kochających spokój i zaciszne miejsca.
 • Sandbanks Beach, nazywane brytyjskim Palm Beach, gdzie ceny nieruchomości osiągają astronomiczne ceny, a piaszczysty cypel jest spełnieniem marzeń o błękitnej wodzie i złocistym piasku. Kwintesencja błogiego wypoczynku.

Konkursy, konkursy, konkursy.

Posiadając tak rozbudowaną linię brzegową, plaże Bournemouth co jakiś czas zyskują nową reklamę dzięki wygranym konkursom na najlepsze, najbezpieczniejsze i jeszcze kilka innych określeń “naj” plaż. Alum ChineDurley ChineFisherman’s Walk i Southbourne mogą się pochwalić odznaczeniem Błękitnej Flagi. Program ten wdrażany przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej promuje ochronę środowiska w nadmorskich miejscowościach, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Kryteria, które muszą spełniać kąpieliska to m.in. jakość wody, czystość, dostępność, bezpieczeństwo i edukacja ekologiczna. Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon, dzięki czemu kąpieliska, którym zależy na odznaczeniu, co sezon muszą starać się, by spełniać wszystkie kryteria rozpatrywane przez odpowiednie komisje.

Według innych rankingów plaże w Bournemouth zostały uznane za najlepsze w Wielkiej Brytanii, a w rankingu obejmującym Europę zajęły 5 miejsce. Według TripAdvisors Travellers Choice Awards plaże w Bournemouth uzyskały zaszczytne 14 miejsce. Plaże w Bournemouth są jednymi z najbezpieczniejszych plaż Wielkiej Brytanii z ratownikami, stacjonującymi od 30 kwietnia do 30 września na całej 7-milowej linii brzegowej.

Niepowtarzalny mikroklimat, czyli najcieplejsze wody oblewające Wielką Brytanię.

Wielka Brytania nie może pochwalić się wysokimi temperaturami, które mogłyby zapewnić jej rzesze turystów spragnionych słońca i beztroskich chwil na plaży jak to ma miejsce na południu Europy. Mając jednak do wyboru najcieplejsze rejony wyspy, to właśnie okolice Bournemouth mogą pochwalić się największą temperaturą wody. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu. Rekordowa temperatura powietrza osiągnęła w sierpniu 1990 roku 34,1 stopnia Celsjusza, a najzimniej było w styczniu 1963 roku, gdzie temperatura spadła do -13,4 stopnia Celsjusza.

Kolorowy zawrót głowy, czyli domki na plaży.

Drewniane małe nadmorskie chatki w jaskrawych kolorach przyciągają wzrok spacerujących po promenadzie. Mnogość modeli, kształtów w niepowtarzalnych cukierkowych i radosnych kolorach jest nieodzownym elementem krajobrazu brytyjskich plaż. Chatki plażowe zaczęto budować we wczesnych latach XX wieku.

Wcześniej plażowanie nie było łatwe. Na plażach funkcjonowała straż plażowa, która czuwała nad tym, by nikt na plaży nie poczuł się zgorszony widokiem gołego ciała czy niestosownym strojem. Przebieranie się w miejscu publicznym mogło skutkować wysoką grzywną. Innym, nieco zapomnianym wynalazkiem były maszyny kąpielowe z linią mającą zapewnić bezpieczne zanurzanie się w wodzie.

W 1919 roku na plażach było coraz więcej opuszczonych maszyn kąpielowych, a co sprytniejsi zaczęli usuwać koła z maszyn i tym samym zamieniali niepraktyczne maszyny w domki plażowe. W ten sposób ukształtowała się moda na chatki plażowe, które wtopiły się w brytyjski nadmorski krajobraz, stając się nieodzownym wyposażeniem popularniejszych plaż. Domki plażowe używane są w dalszym ciągu, a budujący prześcigają się w pomysłach i udogodnieniach dla wygodnych plażowiczów. O niesłabnącej popularności domków świadczą choćby ceny za ich wynajem.

Bournemouth Pier.

Tak jak domki na plaży, tak molo w brytyjskim krajobrazie miejscowości położonych nad wodą jest czymś oczywistym. Do trzech razy sztuka, to powiedzenie dokładnie oddaje wysiłki budowania molo w Bournemouth. Dwie pierwsze konstrukcje nie wytrzymały walki z siłami przyrody i były raczej sprawdzianem dla materiałów, których użyto do ich budowy. Trzecia konstrukcja wybudowana z żelaza przetrwała do dziś. Na otwarcie molo przyjechał w 1880 roku burmistrz Londynu. Koszt budowy molo wyniósł 21600 funtów, a dzięki opłacie pobieranej za wstęp na Bournemouth Pier, koszty te bardzo szybko się zwróciły. Bournemouth Pier było kilkukrotnie przebudowywane i dostosowywane do aktualnych potrzeb odwiedzających.

Obecnie na molo główną atrakcją jest RockReef, gdzie umieszczono zjeżdżalnię, jaskinię i ściankę wspinaczkową. Niesłabnącą popularnością cieszy się też Pier Zip Line, lina, po której co odważniejsi mogą zjechać ze szczytu wieży znajdującej się na końcu mola aż do brzegu. Na molo jest też kilka restauracji, a w sezonie letnim skorzystać można z rejsu oferowanych przez łodzie wycieczkowe.

Aktywny wypoczynek w Bournemouth.

Oprócz długich spacerów, jazdy rowerem, czy wspinania się po klifach ścieżkami pnącymi się do góry ku ulicom miasta, dla spragnionych aktywnego wypoczynku wśród ciepłych wód English Channel, Bournemouth ma do zaoferowania wiele sportów wodnych. Między innymi są to: kajakarstwo, żeglarstwo, surfing, windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, wakeboardingpaddleboarding, narciarstwo wodne. Wzdłuż całego wybrzeża jest dostępna cała sieć szkółek oferujących wypożyczenie sprzętu, jak również oferujących uczestnictwo w zajęciach.

Spacery z czworonogiem to też jakby nie było sposób na aktywny wypoczynek. Od 1 maja do 30 września psy muszą być trzymane na smyczy na promenadzie i ścieżkach tuż przy plaży. Plaże przyjazne dla psów można znaleźć w Alum Chine, Middle ChineFisherman’s Walk i Hengistbury Head.

Jeśli nie masz już siły na pokonywanie kolejnych kilometrów wzdłuż promenady, możesz skorzystać z kolejki kursującej wzdłuż promenady. Kursuje ona od centralnego punktu Bournemouth do przystani w Boscombe, przez Boscombe Precinct i Gardens, z Bournemouth Pier do Alum Chine, i wzdłuż nowej trasy z Boscombe Pier do Bournemouth Pier przez East Overcliff, by móc podziwiać spektakularne widoki na zatokę.

Festiwale w Bournemouth.

Sezon festiwali otwiera Bournemouth Bay Run, odbywające się na wiosnę, oferuje różne odległości, w zależności od kondycji uczestników. A to wszystko z malowniczym wybrzeżem w tle.

Co roku w sierpniu w Bournemouth odbywa się Air Festival, największe, bezpłatne wydarzenie tego typu na świecie. Przez 4 dni obserwować można pokazy samolotów. Ulubionym punktem odwiedzających festiwal jest popis umiejętności Red Arrows Display Team.

Na jesieni w Bournemouth odbywa się festiwal Arts by the Sea, który trwa dziesięć dni, podczas których swe umiejętności prezentują przedstawiciele tańca, muzyki, teatru.

Mniej więcej od 16 listopada do Nowego Roku do miasta przyjeżdża Christmas Tree Wonderland. Podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Bournemouth, dorośli i dzieci mogą cieszyć się lodowiskiem, iluminacjami, pysznym świeżym jedzeniem.

Co oferuje Bournemouth przybywającym oprócz plaży?

Bournemouth oprócz pięknych plaż posiada wiele ciekawych ogrodów, w których z racji na cieplejszy klimat można zobaczyć palmy, bujnie zieloną roślinność, która na północy nie przetrwałaby zimy. Bogata baza noclegowa ukryta wśród spokojnie szumiących sosen gwarantuje odpoczynek na najwyższym poziomie. Miasto jest pełne zieleni, co wpływa korzystnie na samopoczucie.

Centralnym punktem Bournemouth jest The Square, to tu znajdują się liczne atrakcje turystyczne i typowa miejska zabudowa, w tym miejscu znajduje się również największe centrum handlowe w mieście. W centralnym punkcie miasta zlokalizowane są też liczne przystanki autobusowe, z nich odjedziemy do najpopularniejszych okolicznych miasteczek, i innych atrakcji skumulowanych wokół Bournemouth.

W Bournemouth tuż przy plaży znajduje się też Big Wheel, czyli diabelski młyn, a jeśli zajrzymy do St. Peter’s Church, odwiedzimy miejsce pochówku Mary Shelley, autorki „Frankensteina”. Bournemouth znane jest również z bujnego życia nocnego.

Bournemouth jest miejscowością idealną, by oddać się słodkiemu lenistwu. Długie piaszczyste nabrzeże zachęca, by wybrać się w długi, przyjemny spacer mając tuż obok przyjemnie szumiącą wodę i widoki, które sprawią, że będziemy za nimi tęsknić.

Inne wpisy z Dorset:

P. S. Do przeczytania za tydzień 🙂

16 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Te domki na plaży wyglądają przeuroczo. Tworzą bajkowy klimat. Podobne widywałam nad holenderskim morzem. Tam również sprawiały bardzo sympatyczne wrażenie 🙂

 2. Bardzo lubię klimat brytyjskich kurortów. Bournemouth bardzo przypomina mi Broadstairs w którym miałem przyjemność spędzić parę chwil kilka lat temu.

 3. Urocze miejsce. Uwielbiam morskie klimaty. Polskie miejscowości niejednokrotnie powinny się uczyc od innych – bo u nas króluje festiwal kiczu i chińskich budek. Na wyspach byłam tylko w Londynie i Dublinie. Ostatnio ciągnie mnie tam coraz bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.