Bonfire Night. Piąty listopada w Wielkiej Brytanii.

Bonfire Night wypada piątego listopada, wtedy w Wielkiej Brytanii można poczuć się jak w Sylwestra. Właśnie tej nocy fajerwerki rozświetlają niebo nad wyspą, a wystrzałom nie ma końca. Organizowane są najróżniejsze festyny zakończone pokazami fajerwerków. Najhuczniej obchodzi ten dzień hrabstwo Somerset, gdzie przez tydzień impreza jest powtarzana w innym mieście.

Historia Bonfire Night.

05.11 zwany dniem Guya Fawkesa czy też znany jako Guy Fawkes DayBonfire NightFirework Night ma na celu upamiętnienie 05 listopada 1605 roku, kiedy to miało dojść do zamachu na króla Anglii i Szkocji Jakuba I.

Guy Fawkes wcześniej walczył po stronie katolickiej Hiszpanii przeciw holenderskim kalwinistom, będąc w Hiszpanii, poszukiwał chętnych do wsparcia katolickiej rebelii w Anglii. Tam poznał Thomasa Wintoura, który po powrocie do Anglii przedstawił Fawkesa Robertowi Catesby’emu, który planował zamach na protestanckiego króla Jakuba I. Celem zamachu było przywrócenie katolickiego monarchy na tron.

Pierwsze spotkanie spiskowców odbyło się 20 maja 1604 roku. Chcieli oni zdetonować ładunek wybuchowy pod Izbą Lordów w dniu otwarcia parlamentu, tym samym oprócz króla mieli ponieść śmierć biskupi, członkowie Izby Gmin, a także przedstawiciele szlachty. 28 lipca miało nastąpić otwarcie sesji Parlamentu, jednak z powodu grożącej epidemii dżumy zostało przeniesione na 05 listopada.

Spiskowcy wydzierżawili kryptę znajdującą się bezpośrednio pod Izbą Lordów. Udało się wstawić do niej 36 beczek z prochem strzelniczym, a także drewno do podpałki, które miało maskować beczki. Podczas październikowych spotkań spiskowców, wybrano ochotnika, który miał podpalić lont. Był nim Guy Fawkes.

Do zamachu nie doszło. Ówczesna władza otrzymała anonimowy list, który ostrzegał przed spiskiem. Przeszukano piwnice parlamentu. Fawkes został ujęty. Król nakazał, by torturować go do momentu, kiedy wyjawi nazwiska współspiskowców. Tortury stosowane na ujętym miały na początku być łagodne, przez co rozumiano podwieszanie za nadgarstki w kajdankach, a następnie przechodzić w coraz okrutniejsze. Torturowany Fawkes wyjawił cały plan. Pozostali spiskowcy zostali ujęci.

27 stycznia 1606 roku rozpoczął się proces ośmiu spiskowców. Ława przysięgłych uznała wszystkich za winnych zdrady stanu. Skazani zostali na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie. 31stycznia 1606 roku Fawkes oraz Thomas WintourAmbrose Rookwood i Robert Keyes zostali wywleczeni na specjalnych ramach z Tower do Old Palace Yard w Westminsterze. Guy Fawkes miał być stracony jako ostatni. Podczas wchodzenia po drabinie prowadzącej na stryczek, Fawkes prosił króla i państwo o wybaczenie. By uniknąć okrutnej kary, skoczył przed egzekucją z szubienicy, łamiąc kark.

Początki obchodów.

05 listopada 1605 roku po raz pierwszy londyńczycy zapalili ogniska, które miały być wyrazem radości, że król uniknął śmierci. Parlament uchwalił ustawę obowiązującą do 1859 roku, która ustanawiała 05 listopada dniem dziękczynienia i wybawienia. Od lat pięćdziesiątych XVII wieku oprócz ognisk zaczęto organizować pokazy sztucznych ogni. Z obchodami 05 listopada związana jest także rymowanka:

rymowanka

Co oznacza:

„Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada,
Zdradę i spisek prochowy.
Nie widzę powodu,
Dla którego zdrada prochowa
Miałaby zostać zapomniana.

Guy Fawkes,Guy Fawkes, było jego zamiarem
Wysadzić Króla i Parlament.
Trzy dwudziestki beczek prochu pod spodem.
Biedna stara Anglia do obalenia”.

11 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Przypomniały mi się chwile spędzone na gapieniu się na przepiękne fajerwerki w Wielkiej Brytanii. Czytałam o historii tego dnia i dziękuję za przypomnienie, bardzo mi się podoba ta lekcja historii w Twoim wydaniu:) Pozdrawiam, A.

  2. A ja pierwsze słyszę 🙂 lubię dowiadywać się nowych rzeczy więc super! I uwielbiam takie pokazy więc jest okazja, żeby znów wrócić do Anglii 🙂

  3. 5 i 6 listopada było kilka godzin sztucznych ogni w Auckland, Nowej Zelandii i zachodzilismy w głowę czemu, potem zapytałam kogo w pracy. Ten sam powód co u Was, w końcu łaczy nas Królowa Elżbieta 🙂

  4. Niesamowite pokazy ogni szykują to prawda 🙂 I jeszcze te ogniska – w Bristolu, w jednym z parków palą co roku ogromne ognisko, od tego zaczęłam się zastanawiać, po co i dlaczego tak jest, aż trafiłam na tą rymowankę i poczytałam o spisku 🙂

  5. O dziwo o historii tego swięta dowiedziałam się z gry 'Różowa Pantera’ ;p bardzo ciekawe wydarzenie i wydaje mi się, że niewiele o nim się mówi w Polsce ;p z drugiej strony za granica niewiele się wie o naszych rodzimych swiętach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *