Barr Beacon Local Nature Reserve

Barr Beacon to jedno z najwyższych wzniesień w West Midlands. Jak podaje oficjalna strona miasta Walsall:

„Oferuje przepiękne widoki, a ze szczytu można zobaczyć okoliczne zabytki tym Wrekin, Cannock Chase, Lichfield Cathedral, Birmingham City Centre, a Lickey Hills. (…) W sumie można zobaczyć co najmniej 11 powiatów:  West Midands, Warwickshire, Staffordshire, Shropshire, Leicestershire, Gloucestershire, Northamptonshire, Oxfordshire, Worcestershire, Herefordshire, a nawet Powys Walia!”

Udany spacer na weekend

Przyznaję, jest to wspaniałe miejsce na weekendowy spacer. W Barr Beacon można się poczuć choć trochę jak w niższych partiach gór. Widoki, jakie zapewnia spacer przez wzgórza, w słoneczny dzień muszą dostarczać wielu wrażeń. Niestety kiedy była ładna pogoda i mieliśmy okazję, by przetrzeć szlaki wzgórz Barr Beacon, miałam ciągle przyszykowaną jakąś wymówkę, by jednak nie jechać. I to był błąd, ale do trzech razy sztuka – jak mówią.

W sobotę kiedy lał deszcz, zadecydowałam, że jedziemy. Przecież w pochmurny dzień też musi być pięknie. I było. Kiedy szliśmy w stronę wzniesień, nie miałam pojęcia, jakie widoki kryją się za moimi plecami – chmury skutecznie przysłaniały to, co najlepsze. Na szczęście kiedy dotarliśmy do symbolu pamięci ofiar I wojny światowej, przestało kropić na dobre, widoczność poprawiła się, a ja oczywiście brnąc po piękne widoki, w mokrej trawie, byłam szczęśliwą jedyną osobą przemierzającą przemoczone ścieżki w parku. Cudownie!

Miejsce, które skłania do przemyśleń i doskonałe obserwatorium nocnego nieba

Ciekawostką jest to, iż na parkingu w samochodach siedzieli sami panowie, słuchając radia, jedząc kanapki czy mając innego rodzaju zajęcia, patrząc w dal. Przedziwny widok. Dopiero później dotarło do mnie, przeglądając stronę internetową miasta Walsall, że:

„Jeśli masz ochotę uciec od tego wszystkiego, Barr Beacon może być rezerwatem dla Ciebie.”

I wszystko stało się jasne. 😉

Oglądając amerykańskie filmy dla młodzieży, pamiętam miejsce, w którym bohaterzy przyjeżdżali samochodami i także spoglądali w dal na mieniące się w oddali miasto. Właśnie to miejsce takie jest – może wieczorem nie będzie spektakularnych widoków na miasto – jednak będziemy mogli oglądać nocne niebo, które dostarcza o wiele większych wrażeń.

Beacon Barr to miejsce, które zostało wyróżnione za idealne warunki dla fanów astronomii. Przy okazji wszelkiego rodzaju wydarzeń, jak choćby spadające meteoryty, w tym miejscu gromadzą się chętni do oglądania nocnego spektaklu. Dzięki temu, iż na noc rezerwat nie jest zamykany dla ruchu pieszego, można podziwiać rozświetlone niebo.

W dzień możemy wybrać się, by nacieszyć się nizinnymi wrzosowiskami, plantacjami, łąkami, miejsce idealne jest także dla kochających ptaki czy motyle. Na terenie Barr Beacon spotkamy spacerowiczów, amatorów jazdy na rowerze, albo jazdy konnej, ale również kochających puszczanie latawcy.

Barr Beacon War Memorial

Charakterystycznym punktem jest Barr Beacon War Memorial – pomnik jest symbolem pamięci na cześć osób, które oddały swoje życie w I wojnie światowej.

„Wykonany z kamienia portlandzkiego i w pierwotnej wersji pokryty miedzianym dachem.”

Jednak jak wszędzie zawsze znajdą się amatorzy łatwego zarobku, i tak po kradzieżach postanowiono, iż kopuła będzie wykonana z cynku, który jest tańszy i nie stanowi łakomego kąska dla szukających łatwych łupów.

W środku pomnika znajdziemy dysk, na którym umieszczona jest mapa, z miejscami, które widać dookoła, niestety nie jest on oryginalny. Oryginał został zniszczony podczas II wojny światowej.

Więcej znajdziecie pod linkiem: Barr Beacon informacje.

barr-beacon
Idąc w stronę Barr Beacon mijamy takie widoki.
barr-beacon-miejsce-na -odpoczynek
Idealne miejsce na posiłek na świeżym powietrzu.
barr-beacon-polana
Na szczęście widoczność jest dobra.

barr-beacon-spacer

domek-barr-beacon

war-memorial
Barr Beacon War Memorial
memorial-barr-beacon
Wchodząc do środka nie spodziewajmy się spektakularnych widoków.
mapa-barr-beacon
W środku możemy sprawdzić czy orientujemy się w terenie – jakie miejscowości widać z Barr Beacon?
widok-barr-beaco
W oddali stada pasących się owiec.

widoki-na-barr-beacon

z-barr-beacon

konie-barr-beacon

widok-na-birmingham
Widok na Birmingham.
mapa
Do Barr Beacon możemy dojechać z centrum Birmingham autobusami kursującymi do Walsall. Najlepiej wybrać pośpieszny autobus (nie czerwony, a szary). Przystanek znajduje się przed wejściem do parku.

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

5 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *