Angielska Riwiera wita, czyli co warto zobaczyć w Torquay.

We wczesnych dziejach Torquay było małą osadą, której głównymi gałęziami gospodarki było rybołówstwo i rolnictwo. Zmiany przyszły w XIX wieku, kiedy za sprawą łagodnego klimatu i świeżego powietrza zaczęli przybywać do miasteczka kuracjusze broniący się przed dokuczliwymi zimami na północy kraju.

Korzystny klimat miasta przyczynił się do nadania Torquay przydomku Angielskiej Riwiery, a samo Torquay miało stać się wkrótce uprzywilejowanym kurortem dla wyższych klas.

Wielogodzinne dojazdy do Torquay stały się przykrym wspomnieniem, kiedy otwarto stację kolejową 2 sierpnia 1859 r. Dzięki kolei ruch turystyczny nieustannie wzrastał, mimo to w 1902 roku podjęto decyzję o pierwszej kampanii reklamowej, która miała zachęcić do odwiedzin malowniczo położonego Torquay. Miłym zaskoczeniem dla przybywających były kursujące po mieście tramwaje, niestety w 1934 roku zdecydowano, że tramwaje z krajobrazu Torquay muszą zniknąć.

Z Torquay chciano uczynić podobny kurort do tych leżących na Lazurowym Wybrzeżu. Ciepły klimat sprzyjał, by tropikalne rośliny będące wizytówką Lazurowego Wybrzeża także przyjęły się w Torquay, a kiedy zakończyła się II wojna światowa, wybudowano bloki mieszkalne na Rock Walk, chcąc upodobnić miasto do Monte Carlo. Dzięki temu, że władze miasta podejmowały racjonalne decyzje co do zagospodarowania przestrzennego miasta, dziś możemy cieszyć się wypoczynkiem w nieprzypominającym żadnego z angielskich miast Torquay.

Przybywając do miasta, można relaksować się w jednej z licznych malowniczych, ukrytych pośród skał zatok, spacerować długą promenadą lub usiąść na długim molo i wpatrywać się w przystań jachtową z diabelskim młynem w tle. Jest jednak kilka innych wartych odwiedzenia miejsc w Torquay, o których warto wspomnieć.

Kents Cavern.

Kents Cavern to niewątpliwie perełka Torquay, którą warto odwiedzić będąc w mieście. Jest to najstarsza jaskinia odkryta w Wielkiej Brytanii ze śladami osadnictwa prehistorycznego człowieka. Jaskinię odwiedza 80 000 turystów rocznie. Kents Cavern dostała także dwie nagrody za najlepszą atrakcję turystyczną w rejonie Torquay. Zwiedzanie możliwe jest z przewodnikiem, który bardzo ciekawie opowiada o historii jaskini. Więcej o Kents Cavern we wpisie: Kents Cavern w Torquay. Jaskinia w hrabstwie Devon. 

Cockington Country Park.

Cockington Country to park o powierzchni 450 akrów. Na jego terenie znajdują się trzy jeziora, które są ozdobą parku, zabytkowy dworek z centrum rzemieślniczym, urocze kryte strzechą domki i kościół. Malownicza sceneria zachęca, by spacerować licznymi ścieżkami i malowniczo zawieszonymi mostami. Na terenie parku funkcjonuje Centrum Informacji, w którym można zakupić pamiątki z wizyty, mapy czy dowiedzieć się o historii tego niezwykłego miejsca.

Rejsy z Torquay do Brixham.

Z przystani jachtowej w Torquay regularnie kursują statki wycieczkowe do małego, sielskiego miasteczka Brixham. Położone na drugiej stronie zatoki miasto w przeszłości było podzielone na dwie różne osady. W Cowtown znajdującym się na szczycie wzgórza mieszkali rolnicy, w Fishtown mieszkali rybacy i marynarze. Obecnie Brixham to powstałe z połączenia osad jedno miasto, które położone na małym wzniesieniu wita przybywających malowniczym widokiem na kolorowe domki, kameralną atmosferą i przyjazną promenadą. Warto wspomnieć, że w Brixham odbywa się impreza piracka, która przyciąga wielu wielbicieli wodnych rozbójników. Godziny rejsów i ceny znajdziecie pod linkiem: Western Lady.

Babbacombe Bay i Oddicombe Beach.

Oddicombe Beach i Babbacombe Bay położone dość blisko siebie zachęcają, by odpocząć troszkę od centrum Torquay. Dojazd autobusem o numerze 122 trwa niecałe 20 minut z centrum miasta do punktu widokowego, z którego można zejść szlakiem w dół do Babbacombe Bay lub idąc dalej, skorzystać z zabytkowej kolejki jadącej do Oddicombe Beach. Między Oddicombe Beach i Babbacombe Bay poprowadzony jest ciekawy, krótki szlak, który opisałam tu: Krótki spacer z Oddicombe Beach do Babbacombe Bay. Niezależnie która z uroczych zatok skradnie wasze serce, obie spokojne nadają się na spędzenie leniwego popołudnia wśród szumu wód English Channel w towarzystwie cudownych widoków. Wrażenia z Oddicombe Beach: Na magicznej plaży Oddicombe nieopodal Torquay.

Torre Abbey Historic House and Gardens.

Torre Abbey to zabytkowy budynek i galeria sztuki. Został zbudowany w 1196 roku jako klasztor. Obecnie to najlepiej zachowany średniowieczny klasztor w hrabstwie Devon i Kornwalii. Torre Abbey znany jest z fantastycznych ogrodów przy Abbey Park and Meadows, a także z trzeciej co do wielkości kolekcji sztuki w hrabstwie Devon oraz z regularnych wystaw współczesnych artystów.

South West Coast Path.

Szlak prowadzący tuż przy linii brzegowej hrabstwa Devon zachwyca ukrytymi zatokami, czarującymi wysepkami, kolorem wody i widokami. Dla wielbicieli pieszych wędrówek i cudownych widoków szlak South West Coast Path będzie miłym dopełnieniem urlopu. Opis szlaku z centrum Torquay do Anstey’s Cove: South West Coast Path.

Torquay Museum.

Muzeum znajduje się na Babbacombe Road w Torquay. Posiada liczne galerie, w tym jedną poświęconą urodzonej w Torquay autorce kryminałów Agacie Christie. Ponadto w muzeum można zobaczyć wiele eksponatów odkrytych w jaskini Kents Cavern. Kolekcja składa się z około 30 000 przedmiotów z miejscowych wykopalisk i archiwum materiałów badawczych obejmujących pierwszą połowę XIX wieku. Ceny biletów, godziny otwarcia: Torquay Museum.

Agatha Christie Mile.

Agatha Christie urodziła się w Torquay w 1890 roku. By upamiętnić autorkę kryminałów, poprowadzono przez miasto szlak nawiązujący do najbardziej inspirujących miejsc w życiu autorki. Szlak jest dość łatwy i poprowadzony wokół przystani jachtowej Torquay i wybrzeża. Miejsce, w którym szlak rozpoczyna swój bieg, jest Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można znaleźć ulotkę o Agatha Christie Mile. Idąc szlakiem, będziemy mogli rozwikłać zagadkę, do której z postaci szlak nawiązuje. Miejsca, które znajdują się na szlaku, można znaleźć także na stronie: Agatha Christie Mile.

Odwiedzenie Torquay, gdzie panuje prawie śródziemnomorski klimat, jest wspaniałym pomysłem o każdej porze roku. Odmienne stylem architektonicznym od reszty angielskich miasteczek na pewno pozwoli na wypoczynek w iście południowo-europejskim stylu. Wybierając się do miasteczka koleją, zwróćcie uwagę na pogodę, w razie silnego wiatru pociąg może być odwołany, ponieważ trasa poprowadzona jest tuż przy wodach English Channel. 

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

18 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Wybieramy sie do Torquay z naszym roczniakiem. Myslisz ze damy rade odwiedzic jaskinie z malym? wiem ze musi byc noszony jesli ponizej 2 lat.

  2. Tutaj pierwszy raz dowiedziałam się o takim miejscu. Ale to dobrze, tak wiele jest miejsc których jeszcze nie znamy i dlatego podróżowanie jest takie piękne 🙂

  3. Zaskakujące 🙂 Rzeczywiście wygląda bardzo nie-angielsko. Nie powiedziałbym, że jest w Wielkiej Brytanii miejsce, w którym mogą rosnąć palmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.