7 powodów, dla których warto odwiedzić zamek w Conwy.

Na wzgórzu, pośród zieleni, otoczony błękitną wstęgą rzeki Conwy wznosi się średniowieczny zamek. Naznaczony czasem, z historiami ukrytymi w szarych murach nadal wyróżnia się na tle krajobrazu, budząc zachwyt i podziw. Kiedyś pełniący funkcje obronne, dziś atrakcja turystyczna północnej Walii.

Widziany z lądu, od strony rzeki, czy z drugiej strony miasta budzi tę samą chęć, by pospacerować po jego krętych korytarzach. Na zamku nie ma stałych wystaw, a czas odcisnął na murach zamku piętno. Zamek w Conwy jest wyjątkową budowlą przypominającą o potędze króla Edwarda I, ale to nie jedyny powód dla którego warto zajrzeć do zamku.

Zamek w Conwy należy do tzw. The Iron Ring walijskich zamków.

Na terenie Walii wybudowano ponad 400 zamków, jednak tylko fortece wzniesione za czasów króla Edwarda I zaliczają się do tzw. The Iron Ring. Najpopularniejszymi przedstawicielami pamiętającymi czasy króla Edwarda I są Conwy CastleHarlech Castel, Caernarfon Castle i Beaumaris Castle. Wyróżnia je styl, w którym zostały wybudowane, trwałość, malownicze położenie. Wszystkie wymienione zamki pełniły funkcje obronne. Wyglądem miały odstraszać  potencjalnych najeźdźców. Budując potężne twierdze król Edward I chciał w ten sposób umocnić władzę na zdobytych terenach. Warownia w Conwy zachęca swą bogatą historią do odwiedzin.

Zamek w Conwy to zabytek z listy UNESCO.

Zamek na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO gości od 1986 roku. UNESCO uważa Conwy za jeden z “najwspanialszych przykładów architektury obronnej końca XIII i początku XIV wieku w Europie”. Zamek posiada osiem wież, dwa dziedzińce (zewnętrzny i wewnętrzny), po cztery baszty na każdy dziedziniec, wysokie, grube mury, chroniące przed atakiem z zewnątrz. Zamek w Conwy przetrwał wiele buntów, powstań, oblężeń udowadniając mistrzostwo projektu i spełniając podstawową swą funkcję obronną. Wspaniały okaz architektury obronnej.

Zamek w Conwy zapewnia jedyny taki widok na trzy mosty.

Z murów zamku rozciąga się widok na trzy mosty: Conwy Road Bridge, wybudowany w 1958 roku dla zmotoryzowanych i pieszych z licznymi zatokami widokowymi, terenem zielonym z doskonałym widokiem na zamek, Conwy Suspension Bridge, najstarszy, wybudowany w latach 1822-1826, dostępny dla pieszych, z tarasem widokowym, w czasach świetności łączył Chester i Bangor, i ostatni Conwy Railway Bridge wybudowany w latach 1846-1848 przeznaczony dla ruchu kolejowego.

Zamek w Conwy to najbardziej nawiedzony walijski zamek.

Zamek w Conwy wybudowany w średniowieczu kryje w sobie wiele tajemnic, szczególnie dla wielbicieli zjawisk paranormalnych. Jest uważany za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Walii. Zdarzają się niewyjaśnione wstrząsy, po zamkowych murach krąży czarna postać a czasem po korytarzach sunie duch mnicha, ale to nie jedyni mieszkańcy zamku, dość często pojawiają się istoty ubrane w kostiumy z wcześniejszych epok, czy zbroję. W zamkowej kaplicy można poczuć zapach kadzideł, choć nikt ich nie pali…

Dość często na zamku pojawiają się ekipy specjalizujące się w zjawiskach paranormalnych, zobaczcie wyniki wizyt pod linkiem: Daily Post.

Zamek w Conwy i instalacje artystyczne inspirowane średniowieczną historią.

Na zamku w Conwy zamontowano kilka ciekawych instalacji, które mają nawiązywać do bogatej historii zamku. Najsłynniejszą z instalacji jest „Strażnik”, jest to ogromny drewniany wartownik siedzący na ławce. Wszelkie detale w czasach świetności zamku były wykonane z dębu, rzeźba „Strażnik” nawiązuje do elementów architektonicznych znalezionych na zamku. Kolejną ciekawą instalacją jest Rekindled, czyli cyfrowy kominek w kaplicy znajdującej się w jednej z wież, ma przypominać o różnych zastosowaniach ognia w średniowieczu. O bogatej historii zamku przypomina także Llywelyn’Coronet, żelazna korona zawieszona między wieżami. Na zamku znajduje się jeszcze kilka innych instalacji.

Zamek w Conwy to najczęściej odwiedzana atrakcja Walii.

Według najnowszych danych Zamek Conwy przyciągnął największą liczbę odwiedzających w 2017 roku, przyjmując 218 907 turystów, drugie miejsce zajął zamek Caernarfon, który przyciągnął 206 188 odwiedzających. Zdobyte pierwsze miejsce niech świadczy o tym, że warto odwiedzić zamek i przekonać się o jego wyjątkowości.

Zamek w Conwy to idealne miejsce na malownicze zdjęcia.

Z wież zamku roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę, góry, miasteczko, podziwiać można wspomniane już trzy mosty, a to przecież widok niecodzienny. Zamek w Conwy posiada wiele korytarzy, przejść, wież, schodów, dla wszystkich uwielbiających fotografię i punkty widokowe będzie doskonałym uzupełnieniem wizty w północnej Walii.

Polecam oprócz odwiedzin zamku, przejść się po Conwy, stworzyłam mały przewodnik po miasteczku: Co zobaczyć w Conwy.

Inne wpisy z okolic Llandudno: 

 

20 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Byłam tam w ubiegły weekend. Przepiękne miejsce godne polecenia. Urocze miasteczko, piękny zamek i mury obronne. POLECAM WSZYSTKIM!!!!!

  2. Czytałam o tym zamku sporo i zdecydowanie muszę się wybrać do Wali<3 W ogóle cała Anglia i jej mroczne zakamarki to idealna propozycja dla mnie 😀

  3. Wygląda zachęcająco! Uwielbiam wszystkie zamki, a już szczególnie te w Wielkiej Brytanii (chociaż tam widziałam ich niewiele) oraz te z Irlandii (tam już trochę więcej miałam zobaczyć) 🙂 Te najlepiej zachowane pozwalają na prawdę poczuć klimat epoki:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.