5 powodów, dla których warto odwiedzić zamek w Nottingham.

W 1068 roku na wzgórzu zbudowano drewniany zamek na rozkaz Wilhelma Zdobywcy. Nottingham rozbudowywało się wokół istniejącego zamku, uzyskując prawa miejskie w 1155 roku. Zamek nie przetrwał próby czasu. Książę Newcastle Henry Cavendish rozpoczął budowę własnej rezydencji, w miejscu, gdzie stał zamek, niestety budowla spłonęła. W 1831 roku wybudowano zamek który przetrwał do obecnych czasów.

Przed przyjazdem do zamku w Nottingham czytałam wiele opinii, że zamek nie zachwyca, że nie ma w nim nic ciekawego. W porównaniu do innych okazałych zamków Wielkiej Brytanii ten rzeczywiście wypada blado, ale tylko pod względem wyglądu. Dla bardziej dociekliwych, interesujących się historią, życiem, jakie kiedyś toczyło się na zamku będzie skarbnicą wiedzy, fenomenalnych widoków i inspiracją, by podążyć śladem najbardziej znanego rabusia Wielkiej Brytanii – Robin Hooda. Poznajcie powody, dla których warto zajrzeć do zamku w Nottingham.

Idealny punkt widokowy na Nottingham.

Położony na wzgórzu zamek w Nottingham jest najlepszym punktem widokowym na miasto. Z jego tarasu rozciąga się wspaniała panorama na Nottingham i okolice. Z łatwością jednym spojrzeniem można ocenić odległość miejsc, które chcemy zwiedzić, wyruszając z zamku na miasto. Rozeznanie w terenie ułatwiają tablice informacyjne z opisem ważniejszych miejsc widocznych z tarasu.

Jaskinie.

Nottingham to miasto podziemne. Prywatne domy, puby czy zamek w Nottingham mają własne systemy podziemnych korytarzy. We wzgórzu, na którym wznosi się zamek, wyryte są jaskinie. Zwiedzając teren z przewodnikiem, schodzi się w dół po jednym z podziemnych korytarzy. Wycieczka jest krótka i podbierana jest dodatkowa opłata za wstęp. Do pokonania mamy około 300 schodów. Po zakończonej wycieczce można z powrotem udać się na zamek, pod warunkiem, że nie wyrzuciliście biletów wstępu.

Wspaniały ogród.

Początek lata. Róże rozkwitają, ogród się zazielenił. Przy zamkowy ogród nie jest duży, ale zachwyca okazami roślin, przemyślanym rozplanowaniem. Ścieżki spacerowe ukryte pod mostem czy wśród gąszczu roślin nadają się idealnie na romantyczne spacery, czy sesje ślubne w plenerze. Ogród przy zamku to miejsce, w którym można odpocząć od wszechobecnego tłumu i nacieszyć się widokami, otaczającą zielenią.

Historia Robin Hooda.

Jeśli uwielbiacie Robin Hooda początek wycieczki śladem znanego w całej Wielkiej Brytanii rabusia, zacznijcie od wizyty w zamku w Nottingham, samo miejsce jest powiązane z jego przygodami, ale zawiera także mapy miejsc w Wielkiej Brytanii związanych z tą postacią. Po całym Nottingham są rozsiane tablice informacyjne opisujące przygody Robin Hooda, a na zamku w Nottingham znajdziecie mapę z ich rozmieszczeniem.

Kolekcja muzealna.

Wnętrza zamku w Nottingham przypominają polskie wystawy umieszczane w zamkowych przestrzeniach. Od 1878 roku na zamku w Nottingham znajduje się miejskie muzeum oraz galeria sztuki, w której wystawiane są prace wybitnych artystów. W muzeum prezentowane są także kolekcje ceramiki, srebra, strojów czy koronki, którą wytwarzano w Nottingham od wieków.

Informacje praktyczne: 

Strona zamku w Nottingham: godziny otwarcia, ceny

Strona związana z jaskiniami: godziny wycieczek, ceny za wstęp

P.S Miłego zwiedzania zamku 🙂 

34 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. I jaaa!!! Ja jestem powodem 😀 Z diabelskiego młyna czy karuzeli też nieźle widać miasto, poza tym jest kilka innych megapunktów, ale fakt, Nottingham jest wyjątkowe! 🙂

  2. Wiesz kiedyś miałam okazję uczestniczyć w dyskusji, która rozpoczęła się właśnie od próby określenia, który zamek w Anglii jest najbardziej znany. Padało wiele nazw, między innymi Nottingham, ale ostatecznie wygrał Hogwart 😀

  3. Kolejne powody do przyjazdu (i kto wie, może całkowitej emigracji) do Wielkiej Brytanii. UK mnie fascynuje i twój wpis i przedstawione w nim zdjęcia tylko rozbudziły moją ciekawość tym miejscem. Kiedyś na pewno!

  4. Bardzo interesujące miejsce, owiane legendami i historią. Z ogromną przyjemnością odwiedzę, gdy zdarzy się tak, że zawitam do tego zakątka świata. Tymczasem pozdrawiam serdecznie z Wietnamu 🙂

  5. Hej,

    Bardzo słusznie wspomniałaś tutaj o Robin Hoodzie, bo ta postać sprawia, że warto odwiedzić to miasto i zamek, nawet jeśli samym widokiem nie powala na ziemię. Tak, że komu w drogę, temu Robin Hood!

  6. Tam mnie jeszcze nie było. Ostatnio zrobiłam całe tournee po wybrzeżu – szczególnie w Kent, więc teraz może wezmę się za zamki? 🙂 Ja polecam za to wioskę Bibury – tam dopiero jest pięknie!

    1. Tak tak słyszałam na pewno w przyszłym roku tam się wybiorę na razie byłam w Oxfordzie jesli chodzi o tamte okolice. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.