Obchody 11 listopada w Wielkiej Brytanii.

Przygotowania do 11 listopada w Wielkiej Brytanii, zaczynają się znacznie wcześniej. Od pierwszych dni listopada Brytyjczycy noszą przypięte do ubrań czerwone maki, które są symbolem pamięci o poległych żołnierzach w wojnach. Zbliżające się święto znane jest jako Remembrance Day lub Poppy Day i przypada na 11 listopada. To dzień refleksji i zadumy, w którym liczy się pamięć za tych, którzy oddali życie w wojnach.

Maki i „Wśród Flandrii pól”.

2

W latach 1914 -1918 na terenach Flandrii stoczono najbardziej krwawe walki podczas I wojny światowej. Tam właśnie zginęło najwięcej żołnierzy spośród wszystkich bitew stoczonych podczas trwania wojny.

John McCrae był głównym lekarzem wojskowym. Pod wpływem wydarzeń na polu walk w maju 1915 roku napisał wiersz „Na polach Flandrii” („In Flander Fields). Jedna z wersji mówi, że po śmierci przyjaciela Alexis Helmera, John McCrae był tak zdenerwowany, że wiersz powstał w ciągu dwudziestu minut, inna wersja podpowiada, że patrząc jak czerwone maki, zarastają grób przyjaciela, John McCrae postanowił stworzyć ku pamięci poległym wiersz.

W grudniu 1915 roku opublikowano „Na polach Flandrii” (znany również jako „Wśród Flandrii pól”), który stał się popularny nie tylko w Europie, ale i w Kandzie i USA. Z czasem wiersz stał się symbolem walki, poświęcenia.

Czerwone kwiaty maku natomiast stały się symbolem krwi przelanej przez żołnierzy, jak również symbolem pamięci wszystkich tych, którzy nigdy nie powrócili do swych domów.

Koniec I wojny światowej.

W poniedziałek 11 listopada 1918 roku o godzinie 05:20 rano w wagonie kolejowym w Compiègne zostaje podpisany rozejm między Cesarstwem Niemieckim a Ententą. Układ rozejmowy wchodzi w życie o godzinie 11:00. I wojna światowa dobiegła końca.

W 1919 roku król Jerzy V wydał proklamację, w której prosił obywateli Wspólnoty Brytyjskiej „o coroczne oddawanie hołdu poległym poprzez zachowanie dwóch minut ciszy każdego 11 listopada”. Od tego momentu 11 listopada był nazywany Armistice Day (Dzień Zawieszenia Broni), jednak po II wojnie światowej nazwę zmieniono na Remembrance Day (Dzień Pamięci).

Jak obecnie wyglądają obchody 11 listopada w Wielkiej Brytanii?

Remembrance Sunday to dzień, w którym o godzinie 11:00 dwoma minutami ciszy obywatele brytyjscy oddają cześć poległym w wojnach. Cisza jest symbolem jedenastej godziny, jedenastego dnia, jedenastego miesiąca w roku 1918. Po zakończeniu ciszy wybrzmiewa The Rouse, grany przez trębaczy. Przy pomnikach upamiętniających wojny składane są kwiaty.

Główna ceremonia Remembrance Day odbywa się przy The Cenotaph w Whitehall. Monument został uznany za symboliczny grób wszystkich ofiar, tam składane są wieńce z czerwonych maków, a także w uroczystościach uczestniczą najważniejsze osoby w państwie, premier, rodzina królewska, weterani wojenni, a także mieszkańcy. Po złożeniu wieńcy odprawiane jest krótkie nabożeństwo, później natomiast odbywa się parada.

9 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. W Polsce w dzień 11 listopada jest tak “hucznie” obchodzony, że rzadko pojawiają się informacje czy relacje z innych krajów. A przecież nie tylko my świętujemy. Dlatego cieszę się, że powstał twój wpis – znowu dowiedziałam się czegoś nowego 🙂
    Swoją drogą, piękny wiersz. Mocny i wzruszający, z resztą jak większość twórczości powstałej pod wpływem wydarzeń wojennych, w których autor brał czynny udział.

  2. Najważniejsze żebyśmy wszyscy pamiętali o historii .
    W innych krajach zawsze fascynowała mnie kultura i zwyczaje, które przez lata są przekazywane z pokolenia na pokolenie

  3. Nie miałam pojęcia, że Brytyjczycy również swiętuja 11 listopada. Ważne swieto i ważne, że ludzie chca pamiętac.

  4. Bardzo ciekawy wpis. Często nie mamy pojęcia, jak przebiegaj takie uroczywstoci w innych krajach a przecież one tak samo jak Polska, brały udział w tej wojnie. Ostatnio widziałam u kogo maki na fb i zastanawiałam się skad one. Teraz już wiem 😉

  5. Piękna tradycja, ogolnonarodowa cisza, to coś co mnie zawsze porusza… Tak jak zatrzymanie się na minutę w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zawsze niezwykle mnie to wzrusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *