Recenzja książki: „Monsun przychodzi dwa razy”

„Po raz pierwszy zobaczyłam go przypadkiem. Oplatał zielonym uściskiem pień drzewa, wijąc się niczym wąż. Zielone liście w kształcie serc skrywały długie na palec grona pieprzu. Aż podskoczyłam z wrażenia – zupełnie się go tu nie spodziewałam. Byłam na wybrzeżu, wśród kanałów, rzek i jezior tworzących rozlewiska Kerali. Tam, gdzie pieprz rośnie, w głąb lądu, w góry na granicy z Tamilnadu, miałam jechać później. Jednak tak to już jest, że życie spotkania planuje za nas i lubi przewrotne niespodzianki. I tym sposobem moja wyprawa po pieprz zaczęła się wcześniej, niż planowałam, a spotkany przypadkiem krzak wzbudził we mnie niesłychany entuzjazm”.

Tak zaczyna się przygoda w wydaniu Anny Janowskiej, która opisuje podróż zainspirowaną przyprawą (obecnie) powszechnie spotykaną w naszej kuchni – pieprzem. Autorka książki podróżniczka, dziennikarka i fotograf zabiera nas w podróż przez Keralę, Oman i Zanzibar.

Wszystkie te miejsca łączą łodzie dau, które są nieodzownym elementem krajobrazu miejsc, które odwiedza autorka. Dzięki tradycyjnym  dau brzegi państw dzielonych przez wody Oceanu Indyjskiego stały się bliższe, a monsun sprawiał, że dau mogły przemierzać Ocean Indyjski, tym samym handel między odległymi zakątkami mógł się rozwijać. Wszystkie zależności autorka opisała w barwny i plastyczny sposób.

Książka Anny Janowskiej to nie tylko podróż przez Keralę, Oman i Zanzibar, to także spora dawka historii i ciekawych opowieści dotyczących ludzi, którzy zamieszkują odwiedzone przez autorkę regiony. I choć pieprz w opowieści gra główną rolę to wielbiciele: kadzideł, goździków i ajurwedy także będą usatysfakcjonowani. „Monsun przychodzi dwa razy” to książka, która jak udana mieszanka przypraw każdemu zasmakuje, a do podróży doda smaku.

Ostatni rozdział pt.: „Cały świat zostaw za drzwiami” jest poświęcony metodom leczenia w szpitalu zajmującym się ajurwedą i momentami bywa zaskakujący. Anna Janowska opisuje pobyt w tym niezwykłym ośrodku bardzo lekko, przejrzyście i niezwykle barwnie. Same metody leczenia choć czasem wydają się dziwne są skuteczne.

Informacje praktyczne:

Tytuł: „Monsun przychodzi dwa razy”
Autorka: Anna Janowska
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 303
Cena: 34,90 zł.

23 comments Add yours
  1. Inspiracja pieprzem:) Podoba mi się pomysł. Chętnie przeczytam, bo jak się tak zastanowię, to o tamtych okolicach wiem niewiele;) Czuję się zachęcona do czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge