Cabot Tower, najlepsza panorama na Bristol.

Idziemy pod górkę później jeszcze krętymi, wijącymi się parkowymi ścieżkami jeszcze bardziej pod górkę i już jesteśmy u jej stóp. W Brandon Hill, najstarszym parku Bristolu pośród zieleni ukryta jest Wieża Cabot udostępniona dla wszystkich chętnych chcących podziwiać panoramę Bristolu. Wokół wieży zbudowany jest mały taras z ławkami, z którego także można podziwiać panoramę miasta. Za wejście na taras widokowy nie pobiera się opłaty.

William Venn Gough, brytyjski architekt, zaprojektował Wieżę Cabot z czerwonego piaskowca z wykorzystaniem kremowego kamienia charakterystycznego dla pobliskiego Bath. Wieża Cabot ma 32 metry. Bristol podziwiać możemy z dwóch tarasów widokowych, do których prowadzą niekończące się spiralne schody. Wieżę Cabot wieńczy ręcznie wyrzeźbiona skrzydlata postać, która ma reprezentować handel.

John Cabot był włoskim żeglarzem pływającym pod angielską banderą. Z Bristolu wyruszył na okręcie Matthew, by odkryć drogę do Azji. W 1497 roku dopłynął do Ameryki Północnej, odkrywając Nową Funlandię i Labrador. Cabot w czasie kolejnej wyprawy opłynął środkową część wybrzeża amerykańskiego, niestety powracając z wyprawy, zginął w okolicach Islandii. Na postawionej ku jego pamięci Wieży Cabot znajduje się tablica pamiątkowa głosząca: 

Tarasy widokowe na Wieży Cabot.

W 2007 roku pojawiły się pęknięcia w konstrukcji wieży. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających zamknięto Wieżę Cabot i rozpoczęto niezbędny remont. W dniu 16.08.2011 roku Wieża Cabot ponownie została otwarta. Wieża Cabot jest kwalifikowana jako zabytek klasy II.

Tuż przed nami znajduje się Uniwersytet w Bristolu. Należy on do grupy Coimbra zrzeszającej najlepsze uczelnie w Europie. Wybudowano go w 1909 roku. Najbardziej charakterystyczną budowlą uniwersytetu jest neogotycka wieża The Wills Memorial Building.

Z tarasów Wieży Cabot widać też Bristol Harbour. Obecnie port stanowi atrakcję turystyczną z takimi miejscami jak galeria sztuki Arnolfini, muzeum M Shed czy galerią Antlers. W dawnym porcie nie brakuje barów i klubów. Przy brzegach na stałe są przyholowane zabytkowe łodzie w tym replika Matthew, w której John Cabot popłynął do Ameryki Północnej w 1497 r.

Z daleka widać Clifton Suspension Bridge, wizytówkę Bristolu. Wybudowany w 1864 roku nadal jest w użyciu i nie wymaga kapitalnego remontu. O moście możesz wiecej się dowiedzieć kilkając na mój poprzedni wpis: Clifton Suspension Bridge.

Na jednym z tarasów umieszczona jest tablica z odległościami do poszczególnych miast. Z Bristolu do Warszawy jest 1000 mil, do Londynu 120 mil, Hanower z Bristolem dzieli 550 mil, a Amsterdam oddalony jest o 350 mil.

Wieża Cabot zbudowana w idealnym miejscu, by podziwiać panoramę Bristolu, jest świetnym miejscem, w którym można także odpocząć. Polecam dodać ją do listy miejsc do zobaczenia, jeśli wybieracie się do Bristolu.

27 comments Add yours
  1. Bristol sprawia wrażenie całkiem „nowego” miasta, pewnie przez te bloki. Trochę psują widok. Ale i tak pewnie bym się wspięła na wieżę, uwielbiam patrzeć na miasta z góry 🙂

    1. Bloki w Bristolu aż tak nie rzucają się w oczy kiedy idziesz ulicą, a ponieważ to miasto pod górkę wszędzie można znaleźć widokowo miłe dla oka miejsce czy ukryte przepięknie ukwiecone kamienice. Mam wrażenie że w Bristolu można znaleźć wiele tajemniczych i pięknych zakątków. Raczej jestem daleka od stwierdzenia że Bristol jest zbyt „nowy”, po prostu jak każde miasto musi szukać dla siebie nowych przestrzeni 😉

    1. Podobno w Bristolu jest tyle kanjp że chcąc poznać je wszytskie nie starczy całego roku 😉 Jestem skłonna w to uwierzyć gdyż będąc w mieście co chwilę przechodziliśmy obok kawiarni, restauracji, baru, pubu itd… Co za tym idzie na pewno jesteś w stanie odkryć smaki Bristolu po swojemu. A jesli chcesz spróbować dań tradycyjnych to jeśli udasz się do jakiejkolwiek jadłodajni będziesz mogła zamówić dania typowo angielskie. O specjałach Bristolu nie słyszałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge